Toltekler
209
okunma

Meksika'da Nahuatl dilinde "inşaatçı üstadlar" anlamına gelir. Aztek öncesi üç kültürden biri olarak bilinir. (Mayalar, Toltekler, Olmekler) Nereden geldikleri bilinmiyor fakat 3300 yıl önce var oldukları düşünülüyor. Arkeologlara göre başkentleri; Meksika'dan 80 km uzakta bulunan Teotihuacan yakınlarında ki "Tula" kentidir. Bir Toltek efsanesine göre Tula adı aslında anavatanlarındaki "Ak Dağ" ın bulunduğu bir adaydı. Aztekler, terkedilmiş mükemmel  Toltek yapılarıyla karşılaştıklarında yapılara hayran kalmış ve onları ulu bir toplum olarak nitelendirmişlerdir. Mimarlık başta gelmek üzere; bilgelik, adalet ve hoşgörü konusunda ki ileri düzeyleri kendilerinden sonraki kuşakları öylesine etkilemiştir ki, Aztek hükümdarları dahil Meksika topraklarında ki hemen hemen her hükümdar soyunu Tolteklere dayandırma çabasında bulunmuştur...

Don Miguel Ruiz, onların spiritüel bilimciler ve sanatçılar topluluğu olduklarını savunmuştur. Savaşlarda düşmanları ölmemesi için; kısa tahtadan kılıçlar kullanmışlardır. 9.yy da çöken Maya medeniyetini canlandırmaya başladıkları , Guatemala'nın dağlık bölgelerini istila ederek yayıldıkları ve buralarda hanedanlık kurdukları söylenir. Tula'da büyük mabetler yapmışlardır.(11.yy) Bunlardan biri Toltek medeniyetinin harikası sayılan "sabah yıldızı mabedi"dir. Bu tapınak, beş teraslı bir piramit şeklindedir. Asıl tapınak ve sunak bu piramidin tepesindeydi... Bugün sunak yeri yıkıntı halindedir. Ama her biri 5 metre boyunda 4 sütun hala ayaktadır. Sütunlar aynı zamanda birer heykeldir ve Toltek savaşlarını temsil eder. 

Bir Toltek Söylemi:
Biz Toltekler ağaca baktığımızda onu dinler ve ondan çok şey öğreniriz. Siz beyazlar, ağaçtan ne kadar kereste ve kar elde edebileceğinizi hesaplarsınız. 

Don Miguel Ruiz'in Kitabı "4 anlaşma"da anlatılan halktır. 4 maddesi şudur:
1) Kullandığınız sözcükleri özenle seçin.

2) Hiç bir şeyi kişisel algılamayın.

3) Varsayımda bulunmayın.

4) Daima yapabildiğinizin en iyisini yapın. 

yazar; cennete kavuşmak için bu dört maddeyi uygulamak gerektiğini söyler... 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları